KÜPE NEDİR?
05.02.2019
İngilizce de “earring” anlamına gelen küpe, bir takı aksesuar ürünü olarak olarak, kulak memesine veya kulağın başka bir kısmına delme yöntemiyle tutturulan bir takı çeşididir.

Küpeler kadınlar arasında daha yaygın olmasına rağmen, erkekler tarafından da oldukta tercih edilen aksesuarlardan biridir. Küpeler, farklı zamanlarda farklı medeniyetler de yaşayan bir çok topluluk tarafından tarihte yaygın olarak kullanılmıştır.
KOLYE NEDİR?
05.02.2019
Siz değerli okurlarımızla bir blog yazımızda buluşmanın heyecanını yaşamaktayız. Bugünkü konumuz olan kolye nedir yazımızı sizlerle incelemek isteriz. Kolye sözlüktede geçtiği gibi ''gerdanlık'' anlamına gelmektedir. Fransızca kökenli olup ''collier'' kelimesinden dilimize geçmiştir. Değerli taşlardan,boncuklardan, madenlerden vs. uçlarına takılan zincir veya deri ip gibi sicimlerden oluşturulmuş ve boyuna takılan bir aksesuar çeşitidir. Kolye genellikle kadınların kullandığı bir aksesuar olmasına rağmen, erkeklerinde sıkca kullandığı bir takı çeşidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarihine baktığımızda ise bir çok eski medeniyetlerde özellikle Mısır tarihinde ilk kullanımlarına rastlanmıştır. İlk bulgulara bakıldığında kolyelerin tüylerden ve kemiklerden yapıldığı ortaya çıkmıştır.
BLOG KATEGORİLERİ
POPÜLER BLOGLAR
KÜPE NEDİR?
05.02.2019
KOLYE NEDİR?
05.02.2019